WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

VEKİLİMİZE YAN PASLA 45 TRİLYON…

Bu biyografi 22 Ekim 2021 - 14:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
VEKİLİMİZE YAN PASLA 45 TRİLYON…

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye dağıtacağı hibe buğday ve arpa tohumluğu projesine talip olarak, ortağı olduğu şirketten 45 milyon TL karşılığında 9 bin ton tohum sattığı belirtildi.

Vekil Aygun’un da ortakları arasında yer aldığı Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti. adlı firmadan tedarik edilen 9 bin ton tohumu kooperatifler aracılığıyla sattığı ortaya çıktı.

“Parti içi ticaret” yapıldığı iddiasına karşın eleştirilen CHPli Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise Ankara ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile direkt temasa geçmediklerini ve aralarında resmi bir sözleşme olmadığını, tohumların Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden satıldığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ortağı olduğu Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti’nin 9 bin ton tohumun Ankara’ya, 305 ton arpa ve 80 ton yulaf tohumunun da Kocaeli’ye gönderilmesi için Tarım Kredi Kooperatifleri ile sözleşme imzalandığını kamuoyuna açıkladı.

Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti.’den yapılan yazılı açıklamada ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile herhangi bir anlaşmanın ve resmi sözleşmenin olmadığı belirtilerek, konunun muhatabının Tarım Kredi Kooperatifleri olduğu kaydedildi. Tohum çeşitlerinin tercih edilmesi üzerine Trakya Tarım’ın, Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği, İzmit Tarım Kredi Kooperatifi ve Akyurt Tarım Kredi Kooperatifi ile tohum satış sözleşmesi yapıldığı aktarıldı.

Konuyla ilgili olarak irtibata geçtiğimiz Aygun, gazetemize yaptığı açıklamada da “Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti. gerekli açıklamayı yaptı. Bizim çizgimiz net. Yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesi değil Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne de tohumlar veriliyor. Bizim belediyelerle bir işimiz yok. Tohumlar Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satıldı. Belediyelerle herhangi bir temasımız olmadı. Tarım Kredi Kooperatifleri ile görüştük.” İfadelerine yer verdi.

Öte yandan ulusal basında konuyla ilgili bir çok haber yayınlanırken konunun uzun süre gündemden düşmeyeceği tahmin ediliyor.

Bu arada AK Parti cephesinde de konuyla ilgili suskunluk sürerken,konunun detaylarıyla ilgili olarak Genel Merkezde bir çalışmanın yapıldığı ve bugün ya da yarın bir açıklamanın yapılabileceği kaydedildi.

TRAKYA TARIM’DA AÇIKLAMA YAPTI

Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti. yaptığı açıklamada; “Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti. tarla bitkileri alanında ıslah ve tohum üretimi yapmak üzere 1995 yılında kurulmuş %100 yerli sermayeye sahip bir tohumculuk firmasıdır.
Trakya Tarım ve Veterinerlik Ltd Şti olarak bünyemizde ,1 Adet Doktor,3 Adet Yüksek Ziraat Mühendisi ,5 Adet Ziraat Mühendisi ile birlikte Toplam 27 personel ile ıslah ve AR-GE yaparak piyasa talebine göre geliştirdiği yeni çeşitlerin tescil ve lisans hakkını alarak üreten, kendi pazarlama ve dağıtım ağı ile üreticiye ulaştıran 1995 yılında kurulmuş %100 yerli sermayeye sahip bir tohumculuk firmasıdır..
Şirketimizin Kurucu ortakları arasında bulunan İlhami Özcan AYGUN aynı zamanda CHP Tekirdağ Milletvekili dir
21/10/2021 tarihli bazı ulusal basın yayın organlarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile CHP’li vekilin tohumluk buğday alışverişi başlığı altında 9.000 ton tohum ve karşılığında 45 milyon Tl alındığı bahse konu olmuştur.
1-CHP Tekirdağ Milletvekili kurucu ortaklığı bulunan şirketimizin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile herhangi bir anlaşması, resmi sözleşmesi yoktur.
2-Şirketimiz 27/09/2021 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri 1528 Sayılı Akyurt Tarım Kredi Kooperatifi ile 9.000 tonluk sertifikalı buğday tohumluğu sözleşmesi yapmıştır ve alıcı Tarım Kredi Kooperatifidir.
3- Yine şirketimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı -Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nce tohum çeşitlerimizin tercih edilmesi üzerine 27/09/2021 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği -449 sayılı İzmit Tarım Kredi Kooperatifi ile 305 Ton Arpa , 80 Ton Yulaf satışı sözleşmesi imzalanmıştır.
4-Vekilimizin de ortağı olduğu şirketimiz % 100 yerli ve millidir.
5-Şirketimize ait bugüne kadar tescil edilip satışa sunulan sertifikalı tohumlar da yerli üretim ve milli çeşittir. Şirket bünyemizde 1 gr dahi ithal tohum yoktur.
6-Şirketimiz Türkiye’deki tüm Tarım Kredi Kooperatifleri, SS Pancar Ekiciler Kooperatifleri, SS Yağlı Tohumlar Kooperatifleri, Ziraat Odaları ve özel bayiler ile birlikte yurt dışına da sertifikalı tohum satışı yapmaktadır
7-Şirketimizin üretmiş olduğu sertifikalı tohumlardan elde edilen ürünler 1.sınıf Ekmeklik Buğday sınıfında yer almakla beraber Türkiye ‘deki Ticaret Borsalarında en yüksek fiyata satılan Ekmeklik Buğday kategorisindedir. Böylece hem Türk çiftçisi hem de Türkiye ekonomisi kazanmaktadır
Her yıl ortalama 30-33 bin da. alanda tohumluk üretimi yapan firmamız yaklaşık 15-20 bin ton/yıl sertifikalı tohumluk üretmektedir. Tohumluğun işlenmesi ve paketlenmesi, 11.000 m2’si kapalı olmak üzere 20.000 m2 alan üzerine kurulu modern tohum işleme tesisimizde yapılmaktadır. Mevcut tohum hazırlama tesislerinin modernizasyonları da sağlanarak sertifikalı tohum üretim kalitesinde uluslararası standartlara ulaşılmıştır.
Bugüne kadar 12 adet Ekmeklik buğday, 3 adet Makarnalık Buğday, 3 adet Arpa, 1 adet Yulaf, 1 adet Tritikale ve 1 adet Adi fiğ çeşidi tescil ederek çiftçilerimizin hizmetine sunduk.
Ayrıca çeşitlerimizi üretim sözleşmesi ile ülkemizde tohumculuk faaliyetinde bulunan 28 tohumculuk firmasına royalty karşılığında yetki vererek bu firmalarımızın da yerli üretim yapmalarına ve ekonomimize katkı sağlamalarına sebep olmaktayız.” Diyerek sözlerini bitirdi.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER