WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

YAHYA KEMAL BEYATLI ANAOKULU’NUN İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

YAHYA KEMAL BEYATLI ANAOKULU’NUN İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ
Bu haber 01 Mayıs 2021 - 13:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ’da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ünlü Şair Yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın ismini taşıyan anaokulunun ismi ‘Kiraz Çiçeği Anaokulu olarak değiştirilmesi tepkilere neden oldu.

Edinilen bilgiye göre Süleymanpaşa İlçesi’nde Yahya Kemal Beyatlı Anaokulu’nun ismi ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kiraz Çiçeği Anaokulu olarak değiştirilerek bütün okullara tebliğ edildi.

İSMİNİN KALDIRILMASI TEPKİ ÇEKTİ

Ünlü yazar ve şairin isminin kaldırılması ise tepki çekti. Üç Kemaller diye anılan Tekirdağ’da ‘Kemal’ düşmanlığı yapıldığını ifade eden Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, “Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği bir yazıyla ilçede faaliyetini sürdüren ‘Yahya Kemal Beyatlı Anaokulu’ isminin ‘Kiraz Çiçeği Anaokulu’, olarak değiştirildiğini bildirdi. Herkes bilir Namık Kemal ve Mustafa Kemal’den sonra Tekirdağ’ın üçüncü Kemal’ i ki iki dönem Tekirdağ milletvekilliği yapmış, Türk şiirinin geçmiş ile gelecek arasındaki Köprüsü Yahya Kemal Beyatlıdır” dedi.

‘TARİHE MAL OLMUŞ BİR İSİM DEĞİŞTİRİLEMEZ’

Özer, “İlçemizde bu büyük edebiyat insanının ismini taşıyan tek okulun adını ‘Kiraz Çiçeği’ gibi yapmacık, temelsiz bir isimle değiştirilmesi son derece yanlış olup kamuoyu vicdanında karşılık bulmayacaktır. Sizlerin Kemal isminden hoşlanmadığınızı biliyoruz. Kurum açma kapatma ad değiştirme yönetmeliğinin 17. Maddesi 2. bendine göre tarihi kimliğe kavuşmuş, kurum kültürü ve hafızası oluşmuş, çevresinde adıyla tanınmış kurumların adı değiştirilemez. Pekala Tekirdağ Valiliği hangi gerekçe ve yetkiyle Yahya Kemal Beyatlı Anaokulunun adını Kiraz Çiçeği olarak değiştirmiştir? Yahya Kemal Beyatlı Kültür oluşturacak derinlikte, yeterince tarihi değil midir? “Kiraz Çiçeği” adı ne gibi bir derinlik içermektedir?” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER