DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.313,80 0.72
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Yan Etkileri Sevgi ve mutluluk ; Hayvan Destekli Tedavi

Son Güncelleme :

19 Şubat 2021 - 10:59

Yan Etkileri Sevgi ve mutluluk ; Hayvan Destekli Tedavi

Hayvan destekli tedavi, kronik hastalığı olan ya da ruhsal bozukluklardan olumsuz etkilenen bireylerde yaşam kalitesini yükseltmek ve iyileştirmek amacıyla temel tedavinin yanı sıra kullanılan ve insan hayvan etkileşimine dayanan alternatif bir tedavi yöntemidir. Hayvan destekli tedavinin, yaygın gelişimsel bozukluk, kanser, Alzheimer, bunama, yalnızlık duygusu, anksiyete, depresyon gibi bir çok hastalık ve bozuklukta destek tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Hayvan destekli tedavinin birçok hastalıkta ve ruhsal bozuklukta olumlu sonuçları görülen destek bir tedavi türü olarak ülkemizde uygulanmasının, tedavide farklı hayvan türlerinin denenmesinin yanı sıra diğer ruhsal bozukluk ve hastalıklarda da uygulanmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.

Tarihsel olarak hayvanlar ve insanlar birbirleriyle özel bir ilişki geliştirmişlerdir. Mağara resimlerinde belgelendiği gibi en eski ilişki, kamp ateşleri etrafındaki kurtlarla mağara adamları arasında bulunmaktadır. Eski Mısırlılar, kedileriyle birlikte birbirlerine bağlı olduklarını kanıtlasalar da Orta Çağ boyunca, atlar ve köpekler arkadaşlık, seyahat ve avcılık için çok önemli olmuştur. Yunan Mitolojisi’nde tıbbın ve sağlığın tanrısı Asklepios döneminde tedavi süreçlerinde köpek ve yılanlar önemli bir rol oynarken hasta ve yaralıların uykularında tanrı tarafından bazen insan, çoğu zaman ise yılan ya da köpek görünümünde ziyaret edildiğine ve şifa dağıtıldığına inanılmıştır. Günümüzde hayvanlar toplumun ve doğal çevrenin ayrılmaz bir parçasıdır. İstatistikler, insanların çoğunun yaşamları boyunca bir evcil hayvana sahip olacağını göstermektedir. Hayvanlar, yalnızca evcil hayvanlar olarak değil aynı zamanda fiziksel ve zihinsel engelliler için yardımcı arkadaş olarak da hizmet etmektedir.  Hayvanlar, akıl hastalığı veya engelli olan kişilerde yalnızlığı hafifleterek ve sosyal etkileşimleri arttırarak insanları motive ederler. Sakinleştirici etkileriyle fizyolojik sağlığı iyileştirir, yaşam kalitesini normalleştirir ve hatta artırırlar.

Refakatçi hayvanlar, küçük çocuklu ailelerde daha yaygın görülmektedir. ABD’de çocukların % 70’inden fazlasının evcil hayvanları vardır ve ebeveynlerin çoğu, hayvanların “çocuklar için” edinildiğini bildirmektedir. Bu durum çocukların karşılaştıkları hayvanlarla, özellikle de refakatçi hayvan ilişkisi bağlamında önemini vurgulanmaktadır.

HDT’nin kullanımının çok yaygın olduğu görülmektedir. Araştırmalar, terapötik sürece hayvanlar dahil edildiğinde birçok hastalığın semptomlarının daha hızlı azaldığını göstermektedir . Hayvan-insan etkileşimi sonucu oluşan bu yeni tedavi ağrı ve kan basıncı düzeylerinde azalma; mobilite ve kas aktivitesinde artmaya neden olur. Son yıllarda özellikle yaygın gelişimsel bozukluklar, demans ve Alzheimer hastalığı, yalnızlık duygusu, psikolojik rahatsızlıklara bağlı ilaç kullanımı, afazi ve şizofreni gibi birçok psikolojik hastalıkta etkin olarak; kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve AIDS gibi kronik hastalıkların tedavisinde ise psikolojik destek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

HDT’nin psikolojik-eğitim amaçlı olarak sosyalleşme yönü zayıf ya da gelişmemiş olan çocuklarda, davranış bozukluklarında, akademik başarısı düşük ve kendine güveni az olan çocuklarda, saldırgan davranışların azaltılmasına yönelik hapishanelerde, mahkumlar için ruh sağlığı hastanelerinde, ıslahevlerinde, hafif veya orta dereceli otizmde, yaşlılarda çöküntü semptomlarının tedavisi ve önlenmesinde, nöro-psişik gerginlik, tıbbi müdahalelerde hastalıkların iyileşme döneminde, arteryel hipertansiyon, kardiyopatiler, kronik kas-sinir sistemi hastalıklarında ve farklı motor bozuklukların tedavisi ve rehabilitasyonunda kullanıldığı görülmektedir. Bunun dışında fobiler ve bağımlılık sorunları olan psikiyatri hastaları, çocuk serebral felç, romatoid artrit ve diğer hastalıklarda da uygulanır. Son olarak, hayvan destekli müdahalelerin ortaya çıktığı alanlar, hastane ve yaşlı bakımı ortamlarındaki uygulamalara, yenilikçi okul, hapishane, çiftlik ve toplum programlarına dikkati çekmektedir. Aile terapisinde de evcil hayvanların ve ilişkisel dinamiklerin önemli rolüne bulunmaktadır.

Yapılan başka bir araştırmada evcil hayvanları olan çocukların daha az endişeli ve daha dışa dönük aynı zamanda daha empatik oldukları bildirilmiştir.

Her türdeki hasta üzerinde olumlu etkileri bulunan bu terapi tekniği giderek büyüyen bir platformda yer almaktadır. HDT hakkında daha ayrıntılı ve boylamsal çalışmalar yapılması, tedavide kullanılan hayvan türlerinin çoğaltılması, hasta bireylerin kişilik özellikleriyle destek hayvanlarının uyumunun araştırılması ülkemizdeki araştırmacılara yol göstermesi bakımından önemli olacaktır. Bu tür araştırmaların toplumumuzda hayvanlara olan bakış açısını da olumlu yönde değiştireceği ve hayvanlara olan ilginin, empatinin ve merhametin yanı sıra onlara olan gereksinimin de artacağı düşünülmektedir.