DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Naip Kirazı görücüye çıktı

Son Güncelleme :

13 Haziran 2024 - 17:50

Naip Kirazı görücüye çıktı

Tekirdağ’ın meşhur Naip Kirazı, 58. Tekirdağ Kiraz Festivali etkinlikleri kapsamında tanıtıldı.

Naip Mahallesi’nde düzenlenen Kiraz Festivali açılış programında mahallenin meşhur kirazları ziyaretçilere ikram edildi.

Görünüşü ve aroması ile diğer kirazlardan ayrılan Naip Kirazı, adını Kiraz Cümbüşü ve sonrasında Tekirdağ Kiraz Festivali adıyla uluslararası alanda duyuruyor. Her yıl düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali Naip Mahallesi’nden başlıyor. Festival sürecinde tonlarca kiraz satılıyor.

 

FESTİVAL KİRAZ CÜMBÜŞÜ OLARAK ORTAYA ÇIKTI

Tekirdağ Kiraz Festivali; 1961 yılında Gazeteci Fahir Taner, Türk Ocağı Başkanı Mehmet Serez, Tiyatrocu Yılmaz İçöz, Halk Eğitim Müdürü Ali Saydam ve Teknik Ziraat Müdürü Cemal Bey’den oluşan ekibin öncülüğünde “Kiraz Cümbüşü” adıyla Naip Mahallesi’nde başladı. 3 yıl süren cümbüş yıl 1964 yılında “Kiraz Festivali” haline dönüştü ve Türkiye’nin dört bir yanında hatta dünyanın çeşitli ülkelerinde bilinen bir organizasyon haline geldi. Tekirdağ’ın tanıtımında büyük rol oynayan, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Tekirdağ Kiraz Festivali, yarım asrı aşan tarihiyle ülkemizin en uzun süredir devam eden etkinliklerinin başında geliyor. Bu yıl Süleymanpaşa Belediyesi tarafından festivalin 58. düzenleniyor. Habertrak/Gülçin Kıyıcı