DOLAR 32,8011 % 0.91
EURO 35,3624 % 0.99
GRAM ALTIN 2.466,14 % 1,38
ÇEYREK A. 4.032,13 % 1,38
BITCOIN 66.335,99 1.369
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 32°

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİYE İLAÇ OLDU

Son Güncelleme :

15 Şubat 2024 - 12:18

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİYE İLAÇ OLDU

ÇİFTÇİ TARLASINA GÜBRE ATIYOR

 

 

 

HEDEF VERİMLİ BİR SEZON

Türkiye’nin en önemli tahıl üretim merkezlerinden Tekirdağ’da Ocak ayında etkili olan kar yağışı, ve son iki gündür etkili olan yağmur çiftçiler için adeta “can suyu” oldu.

Geçtiğimiz yıl kuraklık tehlikesinin yaşandığı Trakya Bölgesi’nde yağan yağmur, çiftçileri sevindirdi. Devam etmesi beklenen yağmur yağışı ile birlikte buğdayda verimli bir sezon beklentisi arttı. Buğdaya gübre atan çiftçilerin tarlalardaki mesaisi ise devam ediyor.

Çiftçinin kuraklık endişesi nihayet Ocak ayında yağan kar ve son günlerde etkili olan yağmur ile ortadan kalktı.  Yurt genelinde etkili olan yağmur, Tekirdağ’da 2 gündür belirli aralıklarla yağıyor. Yağmura en çok sevinen ise çiftçiler oldu. Uzun süredir beklenen yağmurun gelmesi çiftçinin rahat bir nefes almasını ve gübre atım döneminde olan buğdayın suya kavuşmasını sağladı.

ÇİFTÇİ YAĞIŞLARIN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYOR

Toprağın yağmura çok ihtiyacı olduğunu söyleyen çiftçiler, “Geçtiğimiz yıl kurak geçti. Bu yıl ise Kış2ın kar yağışı aldık. Yağmur yağışı da aralıklarla devam ediyor. Nisan yağışlarını da alırsak buğdayda güzel bir verim bekliyoruz. “diye konuştu.

Yağmurun devam etmesi gerektiğini ifade eden Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı; “Bu yıl yağışlar güzel gidiyor. Çiftçimiz buğdayına gübre atıyor. Kar yağışının ardından yağmur yağışları devam etti. Meteoroloji’den aldığımız bilgilere göre de yağmurlar devam edecek. Bahar aylarında da yağış alırsak inşallah verimli bir sezon geçireceğiz.” dedi. Habertrak/Serhat Yeşilipek