WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Yerli tohumlar toprakla buluştu

Yerli tohumlar toprakla buluştu
Bu haber 24 Kasım 2021 - 15:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Karaağaç Bölgesi’nde belediyeye ait 6 dönümlük bir alanda oluşturulan Cumhuriyet Çiftliği’ne binlerce yıllık ata mirası yerli buğday tohumlarını toprakla buluşturmuştu. Çiftçilere örnek olması adına yapılan bu çalışmaların ardından Edirne Belediyesi şimdi de Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yetiştirilen 5 farklı yerli buğday tohumunun (Yüksel, Albaşak, Eylül, Değirmen ve Toprak) ekimi için çalışmalara başladı.

Ekim çalışmalarını yerinde inceleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği’nde, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün yetenekli, becerikli mühendislerinin, personelinin yetiştirmiş olduğu tohumları toprakla buluşturuyoruz. Bu yıl Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği’nde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün yetiştirmiş olduğu 5 farklı buğday tohumunun Cumhuriyet Çiftliği’mize ekimini gerçekleştiriyoruz. Albaşak, Değirmen ve Toprak buğday tohumlarımız daha çok ekmeklik un yapımına uygun ve üretim kalitesi, çapı çok büyük; coğrafyamıza ve toprak yapımıza uygun. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nü bir kez daha kutluyorum. Gerçekten çok özenli ve kıymetli çalışmalar yapıyorlar. Bölge tarımımız için, çiftçimiz için hayırlı bir sezon olmasını diliyorum” diye konuştu.

Tohumun gelecek olduğunu ve tohuma sahip olanın geleceğe de sahip olacağını belirten Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak tüm kuruluşlarımız ve çiftçilerimizle birlikte yerli tohumlarımızı geliştirmeye ve ülkemizi gerçek anlamda yerli tohum cenneti yapma yolundaki kararlı çalışmalarımız devam edecek” dedi. Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER