DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

“FACİALARDAN DERS ALMALIYIZ”

Son Güncelleme :

16 Şubat 2024 - 12:07

“FACİALARDAN DERS ALMALIYIZ”

 

“DOĞA KATLİMALARINA GÖZ YUMULUYOR”

Geçtiğimiz gün Erzincan İliç’teki altın madeninde maden cevher döküm sahasında toprak kayması meydana geldi ve 9 işçiye maden faciası nedeniyle ulaşılamadığı öğrenildi. Çevre örgütleri, siyasiler ve tüm kamuoyu yaşanan olaya tepki gösterdiler.

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, maden faciası ile ilgili yaptığı açıklamada yaşanan olaylardan ders alınması gerektiğini belirterek; ”Ülkemiz artık ders almalı, hesap sormalı ve yeni faciaların yaşanmasını bu yolla önlemelidir. Kendi memleketlerinde baca filtresini zamanında değiştirmeyi bile unutmayan yabancı sermayenin, ülkemizin topraklarını bir akbaba gibi gagalamasına ve  insanımızın hayatını hiçe saymasına derhal bir son verilmelidir.” diye konuştu.
ÜLEKMİZ BİR FACİA DAHA YAŞADI

Ülkemizde maden kazalarının ve benzer olayların son dönemde arttığına dikkat çeken Şube Başkanı Barış Özer; “Doğası yandaş sermayelere ve emperyalistlere peşkeş çekilen, insan hayatı ve tabiat umursanmadan kâr hırsının en ilkel performanslarına sahne olan ülkemiz, bugün bir facia daha yaşamıştır. Yıllardır demokratik kitle örgütlerinin, çevre mücadelecilerinin, muhalif partilerin ve yöre insanının itirazlarına rağmen iktidar eliyle bereketli topraklarında siyanürle altın aranan Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması yaşanmıştır. Canları hiçe sayılan 9 işçiden haber alınamazken siyanürlü solüsyona bulaşmış toprağın etrafa saçılması da tehlikeyi büyütmüştür. Burada altını çizmek gereken şey, “Irmağının akışına ölürüm.” diye milliyetçi oyları cezbedenlerin, ülkede satmadığı ırmak, dağ; talana açmadığı arazi kalmadığıdır.” şeklinde konuştu.

CEZA ALAN KURUMA DOĞAYI TALAN HAKKI VERİLMİŞ

Yaşananlardan ders çıkarılmadığının bir göstergesinin daha meydana geldiğini ifade eden Şube Başkanı Barış Özer; “Çöpler Altın Madeni, siyanür sızıntısı nedeniyle ceza alan Anagold Madencilik tarafından işletilmektedir. Yani zaten doğayı zehirlediği için ceza alan bir kuruma tekrar doğayı talan hakkı tanınmış, adeta kurda kuzu emanet edilmiştir. Ayrıca Anagold’dan faciaya ilişkin yapılan açıklamada sebeplere hiç değinilmemesi, bizim yüreğimizi yakan bu facialar konusunda sermayenin ne kadar pişkin olabildiğini bir kez daha göstermiştir. Anagold’un ise yüzde 80’i daha önce vergi borcu silinen Kanadalı altın maden şirketi Alacer Gold’a, yüzde 20’si ise iktidara yakınlığıyla bilinen Çalık Grubu bünyesinde bulunan Lidya Madencilik’e aittir. Yani yandaş sermaye ve emperyalistler el ele vermiş, doğamızı talan etmiş, insanımızın canını hiçe saymıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

FACİALAR SON BULMALI

Şube Başkanı Barış Özer; sözlerini şöyle tamamladı; “Eğitim-İş olarak her zaman söylüyoruz: Doğa, en büyük öğretmendir ve ders, siz onu alana kadar devam eder. Ülkemiz artık ders almalı, hesap sormalı ve yeni faciaların yaşanmasını bu yolla önlemelidir. Kendi memleketlerinde baca filtresini zamanında değiştirmeyi bile unutmayan yabancı sermayenin, ülkemizin topraklarını bir akbaba gibi gagalamasına ve  insanımızın hayatını hiçe saymasına derhal bir son verilmelidir. İliç’teki faciya dair bilim insanlarından oluşan tarafsız bir inceleme kurulu oluşturmalı, kurulun açıklayacağı raporun ardından şeffaf ve tarafsız bir yargılama süreci başlatılmalı, adalet sağlanarak benzer zihniyetteki tüm sermayelere bu ülkenin sahipsiz olmadığı gösterilmelidir. Eğitim-İş olarak haber alınamayan 9 işçinin derhal ve sağ salim şekilde bulunmasını umuyor, bu facianın son olmasını diliyor ve konunun takipçisi olduğumuzun altını çiziyoruz.” Habertrak/Serhat Yeşilipek