DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Staj ve çıraklık mağdurları haklarını aradı

Son Güncelleme :

23 Ocak 2024 - 13:32

Staj ve çıraklık mağdurları haklarını aradı

 

“3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu” kapsamındaki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması talebiyle “Büyük Ankara Buluşması” adı altında bir miting düzenlendi. Trakya Staj Ve Çıraklık Mağdurları Platformu üyelerinin de yer aldığı mitingde; taleplerini yüksek sekle dile getirdiler.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması talebiyle “Büyük Ankara Buluşması” adı altında miting düzenleyen Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri, Anıtpark’ta bir araya geldi. Trakya Staj Ve Çıraklık Mağdurları Platformu üyelerinin de yer aldığı mitingde federasyon üyeleri, “Staj ve Çıraklık SGK Başlangıcı Olsun”, “Staj Mağduriyetine Son Verilsin”, “Staj ve Çıraklık Fiili Çalışmadır” yazılı dövizler taşıyarak taleplerini dile getirdi.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu Başkanı Murat Bal mitingde yaptığı konuşmada, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılacak yasal düzenleme ile sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınmasını ve işçilikten kaynaklanan özlük haklarının verilmesini talep etti.

TÜRKİYE’DE ARA ELEMAN SORUNU YOK, ‘ARANAN ELEMAN’ SORUNU VAR

Bal, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Alaşehir’de elektrik tesisatı döşerken beşinci kattan düşen Zekai Dikici çırak evladımıza, Konya Ereğli’de elektrik direğine çıkıp oradan havuza düşen Ulaş Dumlu’ya; Diyarbakır’da klima tesisatında ikinci kattan düşen 6 gün yoğun bakımda hayat mücadelesi veren Ömer Çakır’a ve en son Büyükçekmece’de Arda Tombul okulda merdivenlerde arkadaşı itti de mi öldü? Arda Tombul iş yerinde kafasını prese kaptırdı 6 gün hayat mücadelesi verdi öldü. Bu evlatlarımız bizim için çok önemli biz de o yollardan geçtik.” “Devletimiz bir Orta Vadeli Program açıklamış. Orta Vadeli Program’daki en önemli başlıklardan biri ara eleman sorunu. Türkiye’de ara eleman sorunu yok, ‘aranan eleman’ sorunu var. Bulamıyorsunuz çünkü. Ulusal medyada, sosyal medya bir kişi bile bize çıkıp ‘Haksızsın’ diyemedi. Diyemezler çünkü haklıyız.”

Başkan Bal, TBMM’ye de seslenerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gazi Meclis’e sesleniyorum. Ara eleman sorununu çözmek için 3338 sayılı kanundan mağdur olan, bugün bu alanları dolduran, belki bu alanlara gelemeyen ama bu mağduriyeti yaşayan herkesi hakkını vererek başlatacaksınız.” “Çırak olamıyoruz. Ama okula bir gün gittiği için öğrenci oluyor. Normal çalışana verdiğiniz sigorta kartını vermişsiniz bizim elimize, biz nereden bileceğiz uzun vade mi kısa vade mi?” “Yeri geldi normal çalışandan daha fazla daha ağır şartlarda çalıştık. Bizim sayemizde normal çalışanlar alınmadı. Bugün TÜİK verilerinde 10 yılın en düşük işsizlik oranı açıklandı diye bütün ulusal medya yayın yapıyor. TÜİK verilerinde bizi madem işçi gösteriyorsunuz. Çalışma Bakanlığı’na sesleniyorum, o zaman işçilikten kaynaklanan özlük haklarımızı da verin.”

Bal, sorunların 31 Mart 2024’teki Mahalli İdareler Seçimleri’nden önce çözülmesini beklediklerini ifade etti. Haber Merkezi