DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Haber Merkezi

ÜRETİCİYİ PERİŞAN EDEN FİYAT

Son Güncelleme :

16 Ocak 2024 - 11:59

ÜRETİCİYİ PERİŞAN EDEN FİYAT

“16 TL CİVARINDA FİYAT BEKLİYORDUK”

“SÜTE ZAM YOKSA YEMİ DURDURUN”
22 Ocak’tan itibaren geçerli olacak çiğ süt tavsiye fiyatını Ulusal Süt Konseyi açıkladı. Fakat yapılan açıklama sonrasında çiftçi kara kara düşünmeye başladı.

Çiğ süt tavsiye fiyatı 22 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere, üreticinin eline litre başına net 13,5 lira geçecek şekilde belirlendi. Artan girdi maliyetleri sonrasında açıklanan bu rakam üreticiyi memnun etmedi. Durmadan artan yem ve diğer girdi maliyetleri nedeniyle çiğ süt fiyatına daha yüksek bir fiyat bekleyen üretici gelen zammın ardından hüsran yaşadı. Süt üreticisinin bu fiyatı kesinlikle kabul edemeyeceğini söyleyen Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut; “Herkese gelince zam var, üreticiye gelince yok. Biz üvey evlat mıyız? Gıda Komitesi hesap mı bilmiyor? Süt zaten 12,50 TL’ye satılıyordu. 1 TL zam nedir? Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. İnsanlar büyük bir hayal kırıklığı içerisinde. “diye konuştu.

“ÜRETİCİYE GELİNCE ZAM YOK”

Süt üreticisinin açıklanan bu fiyatla mağdur edildiğini söyleyen Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut; “Bütün her şeye enflasyon oranında yüzde 70’i bulan zam verildi. Bu adaletsizliktir. Herkese gelince zam var, üreticiye gelince yok. Biz üvey evlat mıyız? Gıda Komitesi hesap mı bilmiyor? Süt zaten 12,50 TL’ye satılıyordu. 1 TL zam nedir? Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. İnsanlar büyük bir hayal kırıklığı içerisinde. Son bir aydır yeme gelen zammı hesaplasınlar. Yemin çuvalı 500 TL oldu. Her şeye zam geliyor, süte yok. Yemin artmasını durdurun o zaman. Bakan diyordu “yem süt paritesi bozulmayacak” diye. Ne oldu? Bu insanlar nasıl üretecek. Zaten süt hayvanları kesime gidiyordu. Komple mi gitsin! Küçük üretici bitiyor.” diye konuştu.

“İNSANLARIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Süt üreticinsin açıklanan fiyatın yeniden değerlendirilmesini istediğini ifade eden Baykut; “İnsanların dayanacak gücü kalmadı. Bu toplantıdan ümitliydik. Bize gelince “enflasyona neden olur” deniyor. Her şey yüzde 70 civarında arttı. Bize gelince mi yok? Yem artınca enflasyon olmuyor mu? Marketlerdeki fiyatlara bir şey diyen yok. Bize gelince açıklanan fiyattan satarsın deniyor. Ulusal Süt Konseyi bu fiyatı hesap yapmadan mı açıklıyor? Sanayicinin de bir şey dediği yok. Ulusal Süt Konseyi karar versin, biz ona göre veririz diyor. Maliye Bakanlığı’nın başında Gıda Komitesi var. Bir tek bize bu uygulama. Bu iş böyle olmaz. En az 15, 16 TL üreticinin eline geçmesi lazım. Artık 2, 2,50 TL Tarım Bakanlığı mı destek verir bilemiyoruz? Üretici bunun hesabını sorar. “diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER