DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Staj ve çıraklık mağdurları hak arayışında

Son Güncelleme :

19 Ocak 2024 - 11:52

Staj ve çıraklık mağdurları hak arayışında

 

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, kamuoyu oluşturmak ve uygulamadaki adaletsizliğin giderilmesi için“Büyük Ankara Buluşması” adı altında miting ve basın açıklaması düzenleyecek.

Meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan, yıllarca o numara ile işlem görüp sonunda aynı numara ile emekli de olacak ama bugün itibariyle ilk işe girişleri kabul edilmeyen mağdurlar hak arayışını sürdürüyor.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları Türkiye genelinde örgütlenerek önce 18 ilde dernek ve ardından kısa sürede federasyon çatısı altında birleşti. Türkiye’nin dört bir yanından toplanacak federasyona bağlı dernek üyeleri ve çalışan mağdurlar, bu kez Ankara’da buluşuyor.21 Ocak 2024Pazargünüsaat12.00’de Anıtpark’ta yapılacak açık hava mitinginde hükümete seslenerek çözüm beklentilerini yeniden kamuoyuna açıklayacaklar. Mağdurlar saat 10.00’da da Anıtkabir’i ziyaret edecek.

38 YILLIK HAK ARAYIŞI DEVAM EDİYOR

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Trakya Platformu Sözcüsü Behlül Kaçar, büyük buluşma için başta Tekirdağ olmak üzere Trakya illeri olarak hazırlıkların devam ettiğini ve adına yakışır büyük bir buluşma olmasının planlandığı açıkladı.

Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Behlül Kaçar, “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz. Ogün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, ortada fiili çalışma var, maaş aldık. Bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletin görevi ve borcudur.”dedi. Yerel seçimlerden önce staj ve çıraklık sigortası sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden platform üyesi Mustafa Seyit Akbaş da 38 yıllık mağduriyetin bitmesini isteyerek şöyle devam etti: “Çalışma hayatına erken yaşlarda başlayan staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının,stajveçıraklıkbaşlangıçlarıuzunvadelisigortakolunabaşlangıçsayılmasınınzamanıgeldidegeçiyor. Biz yıllardır bu mağduriyeti çözmeye çalışıyoruz.” Haber Merkezi