DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

AYÇİÇEĞİ TOHUMUNA ZAM

Son Güncelleme :

29 Mart 2024 - 13:00

AYÇİÇEĞİ TOHUMUNA ZAM

ÇİFTÇİ TOHUM ALAMAZ DURUMDA

 

MOTORİN ZAMLARINDAN SONRA TOHUMA ZAM GELDİ

Ayçiçeği tohum fiyatına yapılan zam çiftçiyi zora soktu. Geçtiğimiz yıl 3 bin 800 TL olan bir torba ayçiçeği tohumu bu yıl 8 bin 800 TL’den satışa sunuldu. Türkiye’nin ayçiçeği ambarı olan Trakya’da çiftçiler ayçiçeği ekimi için tarlalarını hazırlamaya başlayacak. Ayçiçeği ekimi öncesi çiftçiler tohum alımına başladı. Ancak karşılaştıkları tohum fiyatı Trakya çiftçisini şaşırttı.

 Tekirdağ’da yaklaşık 1 milyon 600 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekimi yapılacak. Tekirdağ çiftçisinin ürettiği en önemli tarım ürünlerinden olan ayçiçeğinde geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşandı. Bu yıl ise ayçiçeği ekimi öncesi yağışlarla birlikte kuraklık tehlikesi ortadan kalktı.

NİSAN AYI ORTASINDAN İTİBAREN EKİM BAŞLAYACAK

Ayçiçeği ekimi Nisan ayının ortalarında başlayacak. Ayçiçeği ekimi öncesi için tarlalarını hazırlayacak olan çiftçiler, motorin zamlarının ardından bir zamla daha karşılaştı. Ayçiçeği tohumuna bu yıl yüzde 100’ü geçen zam yapıldı. Geçen yıl bir torba ayçiçeği tohumunu 3 bin 800 TL’ye alan çiftçi bu yıl aynı tohuma 8 bin 800 TL vermek zorunda kaldı. Habertrak/Serhat Yeşilipek