DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.201.404 -2.714
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Albayrak Kıbrıs’ı unutmadı

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2018 - 15:39

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yılı olması dolayısı ile mesaj paylaştı. 

Mesajında 20 Temmuz 1974 tarihinde başlatılan Kıbrıs Barış Harekâtı, yavru vatanda barışı sağlayan şanlı bir zafer olduğunu belirten Albayrak,  “1963 yılından itibaren Kıbrıs’ta büyük Yunanistan hayalini gerçekleştirmek isteyen Rumların, Türklere karşı asimilasyon, baskı, göçe zorlama gibi eylemlerde bulunmaları ve katliamlar gerçekleştirmeleri nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti garantörlük haklarını kullanarak Barış Harekâtı başlatılmıştır. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in dirayetli politikaları sonucunda harekât başarıyla gerçekleştirilmiş, Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenliği sağlanmıştır. Yapılan diplomatik görüşmelerde Türklerin haklı taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle uzlaşma sağlanamamış ve bunun üzerine 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.” dedi.

“HAKLI MÜCADELESİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEKTİR”

Kıbrıs Rum kesiminin, adadaki Türklerin haklarını kabul etmemesi, Türkiye’nin garantörlük hakkının sona erdirilmesi ve Türk askerinin geri çekilmesi yönündeki haksız talepleri çözümün önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen Albayrak, “Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs’ta barışın kalıcı hale gelmesi ve iki halkın huzur içinde varlıklarını devam ettirmeleri konusunda, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da haklı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bu düşüncelerle Eski Başbakanımız Bülent Ecevit’i, KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ve sonrasında yaşamlarını kaybeden şehit ve gazilerimizi anıyor, halen hayatta olan gazilerimize sağlıklı, mutlu ve huzurlu ömürler diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Habertrak/Aytaç Doğaner