DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 68.740,00 -0.665
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°

Öztrak’tan Yel’e jet hızıyla yanıt

Son Güncelleme :

06 Mart 2018 - 10:42

‘’AMAÇ TEKİRDAĞ’IN KAZANMASI OLMALI’’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Ak Parti Tekirdağ milletvekili Mustafa Yel’in Tekirdağ için “Kamu yatırımlarında düşme yok” iddiasına cevap verdi. Yel’in kullandığı verilerin yanıltıcı olduğunu belirten Öztrak, ayrıca milletvekili Yel’e; İller Bankası’nın Tekirdağ Büyükşehir Belediye binasıyla ilgili kredisinin durdurulmasıyla ilgili açıklamalar “Tatmin edici olmaktan uzaktır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, geçtiğimiz hafta Tekirdağ ziyareti sırasında “Vergi vermede ilk 10 il içindeyiz” ifadesini kullanarak, bütçeden yapılan yatırımlardaki azalışa dikkat çekmişti. Öztrak’ın bu değerlendirmesinin ardından Ak Parti Tekirdağ milletvekili Mustafa Yel, kamu yatırımlarında düşme olmadığını iddia etmişti.

Öztrak, Yel’in iddialarına “İl Bazında Kamu Yatırımları” verisini kullanarak, kamu yatırımlarında düşme olmadığını iddia etmiştir. Fakat Sayın Yel’in kullandığı veriler, ticari esasa göre faaliyet gösteren, vatandaşa mal ve hizmet satan, bütçenin dışında olan KİT’lerin yaptığı yatırımlar gibi yatırımları da kapsamaktadır. Bu nedenle ödenen vergiyle alınan yatırım karşılaştırmasında bu veriyi kullanmak yanıltıcı olur” sözleriyle yanıt verdi.

“BU VERİYİ KULLANMAK YANILTICI OLUR”

Öztrak yaptığı açıklamada Mustafa Yel’in   “Son dönemde ilimizde yaptığım basın toplantılarında, siyasetçilerin birbirini eleştirmesinin doğal olduğunu fakat Tekirdağ ve Tekirdağlılar söz konusu olduğunda, yerel yönetimler, devlet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçilmiş üyelerinin parti ayrımı gözetmeden hep birlikte çalışması gerektiğini özenle ifade ettim. Açıklamalarımda, Tekirdağ’da belediyelerin yaptığı yatırımları anlattıktan sonra vergi vermede ilk 10 il içinde olan ilimize “merkezi bütçeden yapılan” yatırımlardaki azalışa dikkat çektim. Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Sayın Mustafa Yel sözlerim üzerine yaptığı açıklamada T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “İl Bazında Kamu Yatırımları” verisini kullanarak, kamu yatırımlarında düşme olmadığını iddia etmiştir. Fakat Sayın Yel’in kullandığı veriler, ticari esasa göre faaliyet gösteren, vatandaşa mal ve hizmet satan, bütçenin dışında olan KİT’lerin yaptığı yatırımlar gibi yatırımları da kapsamaktadır. Bu nedenle ödenen vergiyle alınan yatırım karşılaştırmasında bu veriyi kullanmak yanıltıcı olur.” İfadesini kullandı.

Öztrak’ın açıklamasından satır başları şöyle;

 “DOĞRU ADRES MALİYE BAKANLIĞI VERİLERİ”

Öztrak, Tekirdağ’ın bütçeden yatırım almada 2017 yılı itibariyle 41. Sıraya gerilediği vurgusunu yaparken, vergi ve alınan hizmetin karşılaştırılmasında en doğru adresin Maliye Bakanlığı olduğunu dile getirerek:“Vatandaşın ödediği vergiyle aldığı hizmet karşılaştırılacaksa izlenecek doğru yöntem, T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İller İtibariyle Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri” verilerini kullanmaktır. Ankara’nın kasasından Tekirdağ’a yatırım yapılmak üzere çıkan her bir liranın izleneceği doğru adres burasıdır. Buna göre Tekirdağımız, her yıl bütçeye en fazla vergi ödeyen ilk 10 il arasındayken; bu vergilerle oluşan merkezi bütçeden yatırım almada 2014 yılına göre 9 sıra birden gerileyerek 2017 yılı itibariyle 41. sıraya düşmüştür.” Şeklinde konuştu.

“O KREDİ NEDEN DURDURULDU?”

Öztrak, öte yandan Mustafa Yel’in Tekirdağ Büyükşehir Belediye binasıyla ilgili tatmin edici bir açıklamada bulunmadığının altını çizerek :“ Sayın Yel’in açıklamasında, İller Bankası’nın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Binasıyla ilgili kredinin kullanımını durdurması konusunda izahı da tatmin edici olmaktan uzaktır. Açıklamada, İller Bankası’nın Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yürüyen bir inşaatı için sağlanan krediyi durdurduğu kabul edilmekle birlikte, kredi kullanımının neden durdurulduğu Tekirdağlılardan gizlenmektedir.”dedi.

“ORTAK AMACIMIZ TEKİRDAĞ’IN KAZANMASI OLMALI”

Beklentilerinin Tekirdağ’ın kazanması olduğunu vurgulayan Öztrak,Tekirdağ’ın ödediği vergiyle aldığı hizmetin dengeli olması konusunda iktidar partisi milletvekillerine daha fazla görev düştüğünü belirtti. Öztrak:“Sonuç olarak, bizim beklentimiz, Tekirdağımızın Ankara’ya gönderdiği vergilerle, Ankara’dan aldığı yatırımlar arasında adil bir denge olmasıdır. Kuşkusuz bu dengenin sağlanmasında muhalefet partilerinden daha fazla, iktidar partisi milletvekillerine görev düşmektedir. Aynı şekilde iktidar partisi milletvekillerinin, şehir hastanesinin akıbetinin ne olacağı, Hayrabolu Yolu’na ayrılan yetersiz ödenek gibi gündeme getirdiğimiz diğer hususlarda da duyarlı olmasını bekliyoruz. Hepimizin ortak amacı, Tekirdağ’ın ve Tekirdağ’da yaşayan hemşerilerimizin kazanmasıdır.” Habertrak/Özlem İnan