DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.148.936 -4.588
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Tekirdağ ‘Milli Birlik ve Demokrasi’ için yürüdü

Son Güncelleme :

16 Temmuz 2018 - 13:12

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Tekirdağ AVM önünden başlayarak Valilik önüne kadar süren “Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü” binlerce Tekirdağlı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından Valilik önünde 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan tören;  şehitlerimizin anısına Kur’an tilavetinin okunması dua etmesi ile devam etti.

Törende açılış konuşmaları  Milletvekilleri T.B.M.M. Başkan Vekili Prof.Dr. Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Ak Parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel ve M.H.P. İl Başkanı İlker Yücel tarafından yapıldı.

Milletvekili T.B.M.M. Başkan Vekili Prof.Dr. Mustafa Şentop konuşmasında “ 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yılının olduğunu belirterek, darbe girişiminin yaşandığı gün halkın gücünün, tankın gücü karşısında galip geldiğini vurguladı. Şehitlik çok özel bir yere sahip bizim inancımızda. Şehit olma konusundaki kararlılığı, heyecanı bizim milletimizin fertleri yeni değil, bin yıldır bu topraklar üzerinde Malazgirt’ten itibaren bilmektedir. Geçen zaman içerisinde de bu heyecanın, bu aşkın, bu sevdanın vatan, bayrak, istiklal için, ölümü göze almanın sevdasını milletimizin kaybetmediğini 15 Temmuz’da gördük.” diye konuştu.

DEMOKRASİ SEVDASINI GÖSTERMEK ÜZERE YİNE BU MEYDANDASINIZ”

Törende konuşan Vali Mehmet Ceylan, “Aziz Tekirdağlılar; Hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde tekrar sizlerle birlikte bu meydanda olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Hain darbe teşebbüsüne karşı çıktığımız ilk an ki heyecanla tam iki sene sonra Tekirdağlıların vatan, millet, bayrak ve demokrasi sevdasını göstermek üzere yine bu meydandasınız. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi 15 Temmuz 2016 Cuma günü kendilerini askeri üniforma ile kamufle eden fethullahçı terör örgütüne mensup bir grup terörist tarafından aziz Türk milletinin milli iradesine karşı bir darbe teşebbüsünde bulunuldu.” dedi.

“MEVZU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

15 Temmuz’da bağımsızlık ve demokrasi uğruna eşsiz bir mücadele ortaya konulduğunu belirten Ceylan, ‘Mevzu vatansa gerisi teferruattır’ Sözünü içine işlemiş bir millet, sancağı hainlere bırakamazdı. Bırakmadı da. Bayrağını kapan genç, yaşlı, hasta, engelli demeden sokaklara koştu. Yeri geldi fırsatı olan tankın önünde durdu, yeri geldi kurşuna göğüs gerdi. Çünkü millet olma bilinci bunu gerektirirdi. Türk milleti köklüdür. Kendisi için yazılan senaryoların da farkındadır. Dost görünümlü düşmanları, terörizmin sofrasına hizmetkârlık yapan hainleri tanımaktadır. İlerlemek için attığımız her adımda bizi durdurmak isteyenlerin farkındadır. Bu bayrak üç beş teröristin keyif ve sözde vaazlarıyla düşmeyecektir.” ifadelerini kaydetti.

DURMAK YOK MÜCADELEMİZ KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDECEKTİR”

Şehitlerin kanının yerde kalmaması adına darbecilerin hak ettikleri en ağır cezayuı çekmeleri gerektiğini kaydeden Ceylan “Bunu da Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram-ı Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan beslenen bu bereketli toprağın evlatları, 62’si polis, 5’i asker, 182’si sivil 249 kişiyi şehit eden 2193 kişiyi ise yaralayan, özgürlüğümüze pranga vurmak isteyen, demokrasimizi yok etmek, cumhuriyetimizin içini boşaltmak isteyen hainlere, fethullahçı terör örgütünün zalimlerine dur diyerek tüm dünyaya göstermiştir. İstanbul’un fethinde Ulubatlı Hasan’ı, Kurtuluş Savaşı’nda ise Nene Hatun’u çıkaran o yüksek ve karakterli ruh, 15 Temmuz gecesi, Şehitler Köprüsü üzerinde Münür Alkan’ı,  Ankara’da Mehmet Şengül’ü bu milletin bağrından nice kahraman vatan evladını çıkardığı gibi çıkardı. Bu hainlerin aziz Türk milletine yaptıkları elbette yanına kar kalmayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘İnlerine kadar girdik’ Ama durmak yok mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir. Hainleri, başta Tekirdağ’ımız olmak üzere devletimizin hangi kurum ve kuruluşuna sızmış ise tasfiye ettik. Etmeye de devam edeceğiz. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmamak için o hainler hak ettikleri en ağır cezayı çekeceklerdir.” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İSE İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin İlelebet payidar kalacağını söyleyen Vali Ceylan; “ Türkiye’nin iman, sadakat ve sevda dolu milli kalplerle yükselecek, yükseldikçe başı arşa değecektir. Türkiye Cumhuriyeti ise ilelebet payidar kalacaktır. Bunun en büyük teminatı ise her şart ve durumda dik duran sizlersinizdir yani aziz Türk milletidir. Allah, milletimizden razı olsun. Bu duygu ve düşüncelerimle, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi uğruna yapılan eşsiz mücadelemizin kahramanı ve cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 15 Temmuz’da şehit verdiğimiz 250 vatan evladını, rahmet ve minnetle yad ediyorum, mekanları cennet olsun.  Gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.  Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.  Allah’a emanet olun.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Vali Ceylan’ın konuşmasının ardından programa Mehter Takımı gösterisi,  15 Temmuz Şehitlerimizin isimlerinin okunması, Tekirdağlı Şehit Polis Memuru Münür Alkan’ın belgeselinin ve 15 Temmuz’da yaşananlara ilişkin fotoğrafların yer aldığı slayt gösterisinin sunulması ile tören devam etti.

Sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde düzenlenen törende yapmış olduğu konuşma dev ekranlardan Vali Ceylan, protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından takip edildi.

Ardından KADEM, TÜGVA ve Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan sinevizyon ve belgesel gösterimi sunumları yapıldı.

Saat 00.13’te Sela okunması ile tören sona erdi.

Habertrak/Özlem İnan