DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Rektör Türkiye’nin gururu oldu

Prof. Dr. Mümin Şahin, üst üste 4. kez dünyanın en etkili bilim insanları listesinde

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Üst Üste 4. Kez Stanford Üniversitesi Tarafından Hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanı Prof. John P. A. LOANNIDIS’in hazırlığını gerçekleştirdiğiilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesiElsevier veri tabanında “kariyer boyu” ve “son yıllık” olmak üzere iki ayrı formatta açıklandı. Bilim insanları, standart Science-Metrix sınıflamasına göre 22 bilim alanı ve 174 alt alanda sınıflandırılmıştır. Listelerin oluşturulmasında “nitelikli yayın sayısı”, “yayınlara yapılan atıflar”, “h-indeksi”, “hm-indeksi” gibi göstergeler dikkate alınmıştır. Bilim insanları için alana ve alt alana özgü yüzdelik dilimler de oluşturulmuştur. Bu çalışmada Elsevier tarafından ICSR Lab (https://www.elsevier.com/icsr/icsrlab) aracılığıyla sağlanan Scopus verileri kullanıldı.

Temel olarak atıf bilgilerinin ölçüt alındığı bu sıralamalarda dünya genelinde toplam 204 bin 643 bilim insanı “kariyer boyu” listede; 210 bin 198 bilim insanı ise “son yıllık” listesinde yer almayı başardı. Türkiye özelinde ise 1040 araştırmacı bilim insanı “kariyer boyu” listesine,1395 araştırmacı bilim insanı “son yıllık” listeyegirmeye hak kazandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİNüst üste 4. kez Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde“kariyer boyu etki” kategorisinde yer alarak önemli bir başarıya imza attı. Haber Merkezi

Prof. Dr. Mümin Şahin, üst üste 4. kez dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Üst Üste 4. Kez Stanford Üniversitesi Tarafından Hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı. Stanford Üniversitesi bilim insanı Prof. John P. A. LOANNIDIS’in hazırlığını gerçekleştirdiğiilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın […]

13 Ekim 2023 - 13:58