DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Haber Merkezi

Kişi başı balık tüketimi 5 kilograma kadar düştü

Son Güncelleme :

06 Şubat 2024 - 12:05

Kişi başı balık tüketimi 5 kilograma kadar düştü

Küresel ısınma ve çevre kirliliği, denizlerdeki balık popülasyonu etkilemeye devam ediyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de vatandaşların balık tüketimi yaşanan ekonomik sorunlar ve balık popülasyonun azalması nedeniyle giderek düşüyor. 10 sene öncesine kadar kişi başı balık tüketimi 7-8 kilogram olan Türkiye’de, bu rakam kişi başı 5 kilograma kadar düştü.

“135.5 KİLOMETRELİK SAHİL UZUNLUĞUNU SAHİBİZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Doç. Dr. Fatih Bakanoğulları, Tekirdağ’ın deniz ve liman kenti konumunda olduğunu belirterek; “Her ne kadar Tekirdağ güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı ile biliniyor olsa da aynı zamanda önemli bir deniz ve liman kentidir. Bu kapsamda küresel sorunlardan ve ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işletme maliyeti kat ve kat artan Tekirdağ’da faaliyet gösteren su ürünleri kooperatiflerine üye küçük ölçekli balıkçı esnafımıza her yıl olduğu gibi bu yıl da balıkçılık ve tekne bakım malzemesi desteğini sağladık. Bu dağıtımları geleneksel hale getirdik. Ülkemizde iki denize kıyısı olan 6 ilden birisi Tekirdağ’dır. 135.5 kilometrelik sahil uzunluğunu sahibiz. Denizlerimiz su ürünleri sektörü ve deniz yolu taşımacılığında da büyü fırsatlar sunuyor. Son yıllarda etkisini giderek daha fazla hissettiğimiz çevre kirliliği ile küresel ısınma tüm ekosistemi derinden etkiliyor. 1994 yılından bu yana en büyük Kış ve Yaz kuraklığını geçtiğimiz yıl yaşadık. Bu da deniz suyu sıcaklığını olumsuz etkilemektedir.” şeklinde konuştu.

“DENİZLERDEKİ POPÜLASYON GİDEREK AZALIYOR”

Küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin balık popülasyonunu etkilediğini ifade eden Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Doç. Dr. Fatih Bakanoğulları; “Çevresel kirliliğin boyutlarını en fazla hisseden denizlerin başında Marmara Denizi gelmektedir. Çevresel kirlilik nedeniyle denizlerimizdeki su ürünleri ve popülasyonu hızla azalmaktadır. Dünya nüfusunun hızla arttığı ve gıda maddelerine talebin arttığı bu dönemde gerek tarımsal alanlarımızda gerekse denizlerimizde verimlilik giderek düşmektedir. Tüm bu olumsuzluklara karşı su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı için dünyadaki tüm ülkeler işbirliği içinde mücadele etmelidir. Denizin kendisi ve mahsulleri bizim için önemlidir. Ülkemizde 100 bin ailenin geçimini sağladığı, 500 bin kişiye de dolaylı olarak katkı sağlayan sektörün toplam cirosu gayri safi yurt içi hasılada yalnızca binde ikidir. Bu da üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke için çok düşük bir rakamdır. Çok değil daha 10 sene öncesine kadar kişi başı 7-8 kilogram seviyesinde tüketilen balık miktarı günümüz itibarı ile 5 kilograma kadar geriledi.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Gülçin Kıyıcı

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER