DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Haber Merkezi

“Anayasal düzene darbe”

Son Güncelleme :

01 Şubat 2024 - 13:06

“Anayasal düzene darbe”

 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Gezi Davası tutuklusu Can Atalay’ın milletvekilliği, hakkındaki Yargıtay kararı TBMM Genel Kurulu’nda düşürüldü. Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine kamuoyunda tepki yağdı. Ayrıca sendika başkanları da duruma tepki gösterdiler.

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, Anayasa’yı, kişi hak ve özgürlüklerini, seçme ve seçilme hakkını hedef alan Can Atalay kararını şiddetle kınadıklarını, çok geç olmadan hukuk düzlemine dönülmesi gerektiğini söyledi.

“ANAYASAL DÜZENE SAHİP ÇIKILMALI”

Kararın hukuk düzenini yok ettiğini dile getiren Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sadece onun Anayasal güvence altındaki seçilme hakkının değil ona oy verenlerin seçme hakkının da gaspıdır ve bu gaspın geri dönüşü yoktur. Bu kararla milyonlarca yurttaşın oyu da bir çırpıda çöpe atılmış, halkın kendisini yönetenleri seçmesi anlamına gelen Cumhuriyet darbe almıştır. Bu karar, iktidarın Anayasa’yı da Anayasa Mahkemesi’ni de nasıl pervasızca hiçe sayabileceğinin de en vurucu örneği olmuştur. An itibariyle Anayasa’da laiklikle ve insan haklarıyla ilgili maddelerin dahi bir güvencesi kalmamış, ülke bir hukuk ve demokrasi kaosuna sokulmuştur. Milletvekili seçildikten sonra “Anayasaya sadakatten ayrılmayacaklarına” dair yemin eden iktidar özneleri, sözlerin de yeminlerin de ilkelerin de kendileri için ne kadar değişken olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu kararın ardından yerel seçimlere gün sayan ülkemizde seçimlerden daha önce hukuk ve demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiği tartışmasız bir gerçek olarak öne çıkmıştır. Zira hukukun olmadığı, yurttaşın adalet için başvuracağı son kapı olan yüksek mahkemelerin çalışmadığı, yurttaşların oylarının bile gasp edilebildiği bir yerde güvenli ve adil bir seçim yapmak ütopya haline gelmektedir. Meclis’teki muhalefet de toplumsal muhalefet de silkelenmeli, Anayasal düzene sahip çıkmalıdır. Yaşanan garabet açık açık sivil darbedir ve ülkemizde demokrasi mücadelesi her zamankinden daha hayatidir.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Salih Aydın

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER