DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Haber Merkezi

‘EMEKLİLİK SORUNLARI GİDEREK BÜYÜYOR’

Son Güncelleme :

04 Şubat 2024 - 12:23

‘EMEKLİLİK SORUNLARI GİDEREK BÜYÜYOR’

‘HAK KAYIPLARI GİDERİLMELİ’

 

‘EMEKLİLER ÖRGÜTLENEBİLMELİ’

Tüm Yerel-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ali Şahin Gülen, düşük emekli maaşları nedeniyle kamu çalışanlarının emekli olamadığını, emeklilikte yaşanan hak kayıplarının giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Emeklilerin geçmişe yönelik kayıplarının giderilmesi gerektiğini ifade eden Tüm Yerel-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ali Şahin Gülen; “Öncelikle, vakit kaybedilmeksizin aylık bağlama oranlarının düzeltilmesi, aylığa esas kazancın yeniden belirlenerek gelişmeden kaynaklı kayıpların giderilmesi ve yeniden asgari emekli aylığı sisteminin getirilmesi ve emeklilerin geçmişe yönelik kayıplarının telafi edilmesi gerekmektedir. Bu da yetmez. Emeklilere haklarını savunabilmeleri için örgütlenme haklarının acilen tanınması gerekmektedir. “diye konuştu.

“GERÇEKLEŞEN ENFLASYON YÜZDE 129”

Vatandaşların ekonomik sorunlarının derinleştiğine dikkat çeken Tekirdağ Şube Başkanı Ali Şahin Gülen; “Türkiye, uzun süren bir ekonomik kriz döneminden geçmektedir. İktidar,  kendisinin neden olduğu krizin tüm faturasını çalışanlara ve emeklilere ödetmeye yönelik bir ekonomik programı açıkça ilan etmeden uygulamaya çalışmaktadır. Bu programın hedefinin çalışanların maaş ve ücretleriyle emeklilerin aylıklarını baskı altında tutarak enflasyonu düşürmek olduğu açıkça görülmektedir.
Hemen belirtmeliyiz ki çalışanlar ve emekliler bu ekonomik krizin ve yüksek enflasyonun sorumlusu da sebebi de değildir. Aksine sonuçlarından en fazla zarar gören kesimlerdir. Dolayısıyla faturasını da ödemek istememektedirler. İktidar TÜİK’e hesaplattığı enflasyonu esas alarak “çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmedik” söylemiyle kamuoyunu yıllardır yanıltmaktadır.  Milyonlarca çalışan ve emeklinin ücret ve aylıklarının belirlenmesinde TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon dikkate alınmaktadır. Türkiye’de yaşayan herkes, TÜİK’in vatandaşların yaşadığı gerçek enflasyonu hesaplamadığını, gerçek enflasyonun TÜİK’in açıkladığı oranların en az bir kat fazlası olduğunu bilmektedir. Nitekim, TÜİK’in kendisinin yaptığı ankette de yüzde 64,77 olarak açıkladığı yıllık enflasyonun vatandaşlar tarafından aslında yüzde 129 olarak hissedildiği ortaya çıkmıştır. Bizce hissedilen değil gerçekleşen enflasyon yüzde 129’dur.” Şeklinde konuştu.

“ESAS ÜCRETİN BELİRLENMESİNDEKİ SİSTEM DEĞİŞTİRİLMESİ SORUNLARI DOĞURDU”
2006 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasanın getirdiği sorunların biriktiğini dile getiren Tüm Yerel-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ali Şahin Gülen; “Türkiye giderek, asgari ücretin ne olacağına, diğer ücretlerin ve emekli aylıklarının hangi seviyede tutulacağına, resmi enflasyon oranının kaç olarak açıklanacağına tek bir kişinin karar verdiği bir ülke haline gelmektedir.  Toplu sözleşme düzeni, asgari ücret tespitiyle ilgili yasal süreç, tarafların taleplerinin hiçbir önemi kalmamıştır. Asgari geçim maliyeti esas alınarak belirlenmesi gereken asgari ücretin 17 bin lira olmasına da emeklilerin 10 bin lirayla geçinebileceğine de aynı kişi karar vermektedir. İktidarın yanlış ekonomi politikası ve tercihleri yüzünden başta ücretli çalışanlar ve emekliler olmak üzere vatandaşların büyük çoğunluğu geçim zorluğu altında ezilmektedir. İstisna olması gereken asgari ücret çalışanların yarısının ücreti, en düşük emekli aylığı ise emeklilerin yarısının aylığı haline gelmiştir. Yüksek enflasyon bütün vatandaşların üzerinden silindir gibi geçmekte, ücret ve aylıklar banka hesabına yatmadan enflasyon tarafından güneş görmüş kar gibi eritilmektedir. Bu erimenin tek nedeni de bu değildir. Asıl bu yoksullaşma sürecinin başlangıcı 2006 yılında çıkardıkları 5510 sayılı yasadır. Emekli aylığına esas ücretin belirlenmesindeki sistem değiştirilmiş, Gayrisafi Yurtiçi Hasıladaki artış oranının sadece %30’u değerlendirmeye alınmıştır. Bu da doğal olarak emekli aylıklarının düşmesine neden olmuştur. Diğer yandan aylık bağlama oranları düşürülmüş ve 25 yıl çalışmış bir çalışan için  %70 oranında olan aylık bağlama oranı % 50’ye düşürülmüştür. Çalışanların parçalı olarak bağlanan emekli aylıklarında 2008 sonrası döneme ait olan kısmi emekli aylıkları çok hızlı bir biçimde düşmüştür. Bu da yetmemiş, 506 sayılı Kanun döneminde asgari emekli aylığı sistemi kaldırılmıştır.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER